www.obectravnik.sk
Slovensky   Magyar
Obec Travnik / Fuss
Histˇria
Samosprßva
Aktuality
FotogalÚria
Kontakt

Obec Trávnik
Hlavná 50
946 19
Trávnik

tel: 035/77-95-110
fax:035/77-95-110

e-mail: obecnyurad.travnik@gmail.com
web: www.obectravnik.sk

 

INFORMACIAOPODPORENOMPROJEKTE

Regionálna rozvojová agentúra Komárno

 

Zní┼żenie energetickej náro─Źnosti budovy Materskej školy

 

 

 

 História : 

Obec sa prvýkrát sa spomína v roku 1216 („villa Fys“), kedy bola majetkom benediktínskeho opátstva v Pannonhalme (dnes v MR). Existovala však aj druhá osada Füss (Trávnik), ktorá sa v roku 1268 spomína ako villa Fyuz - ako komár┼łanský hradný majetok. Neskôr sa meno obce vyskytuje s prívlastkom Ve─żký a Malý. Malý Trávnik ─Źasom zanikol, splynul s dnešnou obcou. V roku 1383 opát Štefan ako odmenu za vernú vojenskú slu┼żbu povýšil poddaných obce do stavu cirkevnej š─żachty zemanov- predialistov a daroval im obec ako prediálny majetok. Obec sa stala zemianskou
stolicou, ktorá a┼ż do roku 1851 podliehala opátstv.

 

 Pamätihodnosti :

  Rím .- kat. kostol sv. Benedikta: vybudovaný v pol. 18. storo─Źia, klasicisticky prestavaný v 1. pol. 19. storo─Źia. Za─Źiatkom 20. storo─Źia bola pred štítové prie─Źelie pristavaná ve┼ża. Jednolo─Ćová stavba s polygonálnym uzáverom presbytéria a predstavanou ve┼żou, na severnej strane presbytéria pristavaná sakristia - dnes kaplnka Panny Márie.

 Kaštie─ż (uvádzaný aj ako kláštor – sídlo správy ve─żkostatku pannonhalmského opátstva v Trávniku): vybudovaný v poslednej tretine 18. storo─Źia ako poschodová bloková stavba. Hlavná fasáda ─Źlenená dvoma náro┼żnými dvojosovými rizalitmi. Na severnej fasáde kaštie─ża je od roku 1995 pamätná tabu─ża Fábiána Szedera so znakom rádu benediktínov a obecným erbom Trávnika. Ku komplexu budov správy benediktínskeho opátstva v Pannonhalme patrila aj budova bytu u─Źite─ża, postavená koncom 18. storo─Źia ako prízemná stavba s pôdorysom v tvare písmena L, s dvojosovým prie─Źelím ─Źleneným lizénovým rámom. 

Bo┼żie muky: pri ceste na za─Źiatku obce. Malá sakrálna stavba s keramickým reliéfom Piety z roku 1939. Pod reliéfom nápis: Milosrdná matka, bu─Ć našou ochranky┼łou. („Irgalmak anyja légy oltalmunk“).  

Ústredný cintorínsky krí┼ż: z roku 1886, zo sivého mramoru, s liatinovým korpusom Krista.Pamätník obetiam I. a II. svetovej vojny: postavený obyvate─żmi obce v roku 1992, dielo sochára Júliusa Maga.   

 

Obec Trávnik
Hlavná 50
946 19 Trávnik

Tel: 035/ 77 95 110
e-mail: obecnyurad.travnik@gmail.com
web: www.obectravnik.sk

Samosprávny kraj: Nitriansky Okres: Komárno  

Región: Dolný ┼żitný ostrov  

I─îO: 00306681  

Po─Źet obyvate─żov:     692  

Rozloha:     1874 ha 

 Prvá písomná zmienka:  v roku 1216 

 

Starosta: Farkas Karol

 Poslanci Obecného zastupite─żstva:   Mgr.Hlava─Źka Stanislav – zástupcastarostu,, Gaál Eugen, Kálmán Jozef, Nagy Gustáv,           Ódor Valent, Rajkó Attila, Szabó Ladislav

 

 

 

 


 

 

Copyright 2017 - Obec Tr´┐Żvnik
Powered by Webcredit s.r.o.